Aktuality

24.05.2016 | Klíšťata číhají i ve městech. Až pětina z nich přenáší borreliózu.

Státní zdravotní ústav varuje, že klíšťat je už plná příroda a jsou velice aktivní. Až pětina z těch, které se na nás mohou přisát, přenáší lymeskou borreliózu, a v ohniskových oblastech každé sté klíště přenáší klíšťovou encefalitidu.

23.05.2016 | Česko v postepidemické fázi: Na chřipku v této sezoně zemřelo 84 lidí

Česko je v postepidemické fázi a výskyt chřipky je už jen sporadický. Od září 2015 do května 2016 podlehlo virovému onemocnění 84 pacientů.

20.05.2016 | Klíšťata už mají na Vysočině první oběť. A bude hůř, varuje hygiena

První oběť už si letos na Vysočině vyžádala klíšťová encefalitida. Po nakažení od infikovaného parazita na ni zemřel jednasedmdesátiletý muž z Havlíčkobrodska. Podle hygieniků letos klíšťata začínají útočit velice brzy a ve velkém počtu. Může za to mírná zima.

16.05.2016 | Doporučená očkování: tetanus, klíšťová encefalitida a po 50 ještě pneumokoky

Proč by se dospělí měli očkovat? Podle Jiřího Berana, ředitele Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, totiž s přibývajícím věkem řadu infekcí zvládají hůře. Poslechněte si rozhovor z poradny Českého rozhlasu.

12.05.2016 | On-line rozhovor na Žena.cz: Kdy se dát očkovat? Radí docent Maďar.

Očkování jsme zvyklí považovat spíš za záležitost dětského věku. Nechme teď stranou povinné vakcíny pro děti, existuje totiž mnoho chorob, proti nimž se dá očkovat i v dospělosti. Které z nich je pro vás vhodné? Zeptejte se on-line.

12.05.2016 | Rozhovor o očkování proti pneumokokům s MUDr. Hanou Ševčíkovou

Od loňského roku mají senioři zákonný nárok na očkování proti pneumokokům. Poslechněte si rozhovor na ČRo.

11.05.2016 | Ohrožení klíšťaty dosáhlo nejvyššího stupně, první lidé mají encefalitidu

Stupeň číslo 9 nebo 10, tedy nejvyšší ohrožení. Taková je prognóza Českého hydrometeorologického ústavu u aktivity klíšťat v těchto dnech. V Moravskoslezském kraji se nejvíce objevují na Bruntálsku a Opavsku.

09.05.2016 | Neobvyklý boom: Přibývá případů příušnic. I kvůli (ne)očkování

Počet lidí nemocných příušnicemi prudce vzrostl. Podle lékařů je to mimo jiné důsledkem chybějícího očkování - mnoho lidí jím neprošlo nebo vypršela doba účinnosti vakcíny. Válka proti němu tak získala trhlinu.

05.05.2016 | Pneumokokových onemocnění v Česku přibývá

Počty vážných pneumokokových onemocnění loni v Česku opět stouply. Hygienici zaznamenali 409 invazivních onemocnění způsobených bakterií pneumokoka. Oproti roku 2014 je to nárůst o víc než čtvrtinu, sdělil vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Připomněl, že proti infekci chrání očkování, doporučeno je hlavně dětem a seniorům.

04.05.2016 | Klíšťová encefalitida: Mladí nemoc zvládnou, pro staré lidi může mít následky fatální

Tábor - Encefalitida: Nemoc, kterou bychom měli mít až do zimy na paměti. Pro infikovaná klíšťata je Táborsko oblíbenou destinací.

02.05.2016 | Českých turistů nakažených horečkou dengue přibylo

Za první tři měsíce roku bylo v Česku hlášeno 29 případů horečky dengue u českých turistů nakažených v cizině, což je za stejné časové období nejvíce v posledních deseti letech. Představuje to více než 70 % počtu hlášených případů v ČR za rok 2015. Řekl to prezident Fóra tropické a cestovní medicíny a vedoucí lékař sítě očkovacích center a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

29.04.2016 | Očkování proti klíšťové encefalitidě ještě stihnete

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, kterým se každoročně v České republice nakazí stovky lidí. Jednu z možností ochrany představuje očkování vakcínou Encepur®. Zájemci, kteří se doposud nestihli očkovat, mohou využít zrychlenou variantu očkovacího schématu. Budou tak proti klíšťové encefalitidě chráněni ještě pro tuto sezónu.

25.04.2016 | On-line rozhovor na tyden.cz: Jak se lze chránit před klíšťovou encefalitidou?

Jaké zdravotní problémy způsobuje klíšťová encefalitida? Nese s sebou očkování nějaká rizika? Lze se před klíšťovou encefalitidou chránit i jinak? Podívejte se na odpovědi doc. Maďara z 26. dubna na serveru tyden.cz.

19.04.2016 | CHAT: Léto - nejvhodnější doba na očkování

Podívejte se na odpovědi na dotazy čtenářů na Babyonline.

18.04.2016 | Za zdraví našich dětí - Světový den meningitidy v Praze

Zveme Vás na společensko-dobročinnou akci při příležitosti světového dne meningitidy - Za zdraví našich dětí, která se uskuteční„na Náplavce" - Dvořákovo nábřeží, v neděli 24.4.2016 od 14:00 - 17:00 hodin. 

06.04.2016 | Meziroční nárůst horečky dengue u českých cestovatelů o více než 300 %

Ne Zika ale dengue je nejvýznamnější virovou infekcí přenášenou komáry.

30.03.2016 | Očkování z dětství není na celý život

Česko má nově očkovací kalendář i pro dospělé, čímž se zařadilo mezi vyspělé evropské státy. Mnozí lidé tento fakt považují za zbytečnost. Podle nich se dnes prodlužuje věk, senioři jsou aktivní, sportují, snaží se žít zdravěji, a tedy očkování v podstatě nepotřebují. Server Novinky.cz se zeptal předního odborníka na očkování prof. MUDr. Romana Chlíbka, PhD., jak se věci mají.

18.03.2016 | Ochrana na celý život? Hledání nových vakcín pokračuje

Ještě na počátku 20. století byly infekční choroby příčinou více než poloviny úmrtí. Soudobá medicína dokáže mnoha z nich předcházet očkováním. Odborníci očekávají, že v příštích letech nastane prudký rozvoj nových vakcín.

16.03.2016 | Příušnice „vyhnaly“ maturanty z gymnázia. Týden se museli učit doma

Na českobudějovických středních školách kolují příušnice. Nákaza komplikuje pořádání maturitních plesů a do karantény poslala i tým fotbalistů druholigového Dynama.

14.03.2016 | Hradišťská primářka: Proti onemocnění způsobenému virem Zika očkování není

Nedávno svět obcházel přízrak v podobě viru Ebola, dnes se lidé mnoha národností obávají viru Zika. Do jaké míry se jej máme u nás bát a případně jak jej rozpoznáme, pro Slovácký deník exkluzivně popsala primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá. V rámci svého rozhovoru ovšem také připomněla ptačí či prasečí chřipku, otázku očkování před cestou do tropů, nebo také problematiku létání či ježdění lanovkou v případě těhotných žen.

11.03.2016 | VacciWay - Kombinovaný vzdělávací program akreditovaný Českou lékařskou komorou

Jste lékař a rád byste si rozšířil své znalosti v oblasti epidemiologie, očkování, cestovní medicíny a prevence nemocí obecně? Pokud ano, tak právě pro Vás připravilo centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier a.s. v Ostravě – Hrabůvce ve spolupráci s Národní sítí podpory zdraví z.s. a předními specialisty z oblasti epidemiologie a cestovní medicíny roční kombinovaný vzdělávací program VacciWay akreditovaný Českou lékařskou komorou.

10.03.2016 | Chystáte se za exotikou? Myslete na cestovní očkování. VZP na ně přidá klientům 1 000 Kč

Omezit na minimum riziko nákazy, které může souviset s cestováním do exotických či méně vyspělých zemí, se u svých klientů rozhodla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vůbec poprvé proto přichází s nabídkou speciálního balíčku Cestovatel – jde o příspěvek až do výše 1 000 korun na očkování při cestách do zahraničí. Benefit pojišťovna zavedla již od 1. března, aby ti, kdo plánují vycestovat například v době letních dovolených, měli na očkování dostatek času. Některá z nich totiž vyžadují opakovanou aplikaci.

09.03.2016 | Nebezpečnou žloutenkovu typu C trpí mnohem více Čechů, než se předpokládalo

Podle nových studií Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové z let 2014 a 2015 může být počet nemocných žloutenkou typu C v české populaci až 173 tisíc. Dosavadní údaje Státního zdravotnického ústavu z roku 2001 přitom udávaly číslo 10krát menší - tedy že v Česku žije zhruba 20 tisíc nakažených. Většina z odhadovaného počtu infikovaných ale o svém onemocnění pravděpodobně neví a nikde se neléčí.
Žloutenka typu C totiž často probíhá dlouhou dobu bez příznaků. Je přitom nejzávažnější ze všech typů žloutenky. Pokud není včas léčena, může dojít až k nevratnému poškození jater. Od března bude Čechy vyzývat k preventivnímu vyšetření vzdělávací kampaň „Sbírali jste céčka? Možná je máte ještě dnes“.

03.03.2016 | Lékař: Češi podceňují ochranu před klíšťovým zánětem mozku

Klíšťový zánět mozku považuje 72 procent Češek a Čechů za vážné onemocnění, ovšem pouze 23,7 procenta se dá proti němu očkovat. Třetina však nedokončí ani základní očkování a třetina se nedá přeočkovat. Ukázal to průzkum Gfk z loňského října. Nízká proočkovanost přispívá podle člena Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu docenta Rastislava Maďara k tomu, že Česko se dlouhodobě drží na prvním místě v Evropě ve výskytu této nákazy.

02.03.2016 | VZP zavádí speciální příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě

Všeobecná zdravotní pojišťovna přidá svým klientům ke všem dosavadním benefitům nově 650 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Reaguje tak na neutěšený stav, kdy v loňském roce byla Česká republika na prvním místě v počtu onemocnění klíšťovým zánětem mozku v celé EU. V současné době je podle odborníků ideální čas na očkování.
Doposud mohli zájemci o příspěvek na vakcínu proti klíšťové encefalitidě získat od VZP maximálně 500 korun. Pokud tuto částku vyčerpali, nemohli pak už ale ve stejném roce dostat příspěvek na jiné očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nově se tedy jednak příspěvek od 1. března o 150 korun zvyšuje a navíc i ten, kdo využije 650 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě, může nadále čerpat dalších 500 korun na jiná očkování (chřipka, žloutenka, meningokok…).

29.02.2016 | Stop panice. Šíření viru zika u nás nehrozí, říká lékař

Riziko nákazy virem zika od muže a ženy z ČR, kteří si infekci přivezli ze zahraniční dovolené, nehrozí nikomu jinému než jejich sexuálním partnerům. A i to je velmi málo pravděpodobné, řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě-Hrabůvce Rastislav Maďar. Varoval před zbytečnou panikou. "I když virus zika byl zjištěn také ve slinách, mateřském mléku a moči, tak pravděpodobnost přenosu jinou cestou než komárem nebo pohlavním stykem je téměř vyloučena," uvedl. Virus je spojován s poškozením plodu u těhotných žen v Latinské Americe, děti se rodí s menší hlavou a méně vyvinutým mozkem.

25.02.2016 | Očkování. Většina dospělých Čechů ho ignoruje

V dospělosti se lze nechat očkovat minimálně proti 15 nemocem. Zatímco vakcinace kojenců je v Česku běžnou, i když diskutovanou záležitostí, dospělí ji za samozřejmou součást péče o své zdraví nepovažují. Očkovací kalendář pro dospělé v Česku existuje již sedm let ale využíván je jen minimálně. Očkování v dětství není celoživotní. Dětské infekce se proto mohou objevit i u dospělých, zvláště pak u seniorů. S věkem totiž klesá imunita. Zatímco kolem 20. – 30. roku věku je imunitní odpověď organismu vysoká a výskyt infekčních onemocnění je naopak nejnižší, obranyschopnost šedesátníka se dá srovnat s obranyschopností kojenců," varuje Roman Chlíbek z Katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

19.02.2016 | ZIKA - časté dotazy

Praktické odpovědi na nejčastější dotazy k tématu ZIKA od odborného garanta center Očkování a cestovní medicíny Avenier Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., MBA, FRCPS..

02.02.2016 | Česká republika zůstává na prvním místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v EU

Přes meziroční pokles případů klíšťové encefalitidy zůstává Česká republika na prvním místě v počtu případů této nemoci v celé EU. 

26.01.2016 | Nejen očkování, ale i repelent chrání zdraví na cestách

Po globálním rozšíření horeček dengue a chikungunya se v tomto období projevuje intenzivně i epidemie horečky Zika a to zejména na jihoamerickém kontinentu. Riziko představuje především pro těhotné ženy resp. jejich plod kvůli možným vážným až fatálním neurologickým následkům.

21.01.2016 | Češi na cestách

Reality show TV Prima Češi na cestách navazuje na oblíbený seriál Ženy na cestách. Společnost Avenier a.s. je jedním z partnerů pořadu, který zabezpečuje zdravotní prevenci účastníků i informační okénko k cestovní medicíně pro diváky.

18.01.2016 | Chřipka už zabíjí. Na Zlínsku zemřel v letošní sezoně první člověk

Podle dat národní referenční laboratoře zveřejněných 11. ledna bylo v ČR v této sezóně devět těžkých případů chřipky, dva pacienti zemřeli, spolu s novým zlínským případem k dnešku tři.

15.01.2016 | Jedinou prevencí je očkování, říká lékařka

O závažném meningokokovém onemocnění hovoří lékařka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Jitka Průchová. Zajímá vás, jaké má nemoc příznaky, kde se může člověk nakazit a jestli existuje nějaká prevence?

14.01.2016 | Student podlehl meningitidě. Ještě v úterý byl ve škole, v pátek zemřel

Meningokokové meningitidě, která způsobuje zánět mozkových blan, podlehl minulý týden dvacetiletý student stavebního učiliště v Plzni. O jeho nemoci školu ihned informovala krajská hygienická stanice a byla provedena potřebná opatření. Žádný další student neonemocněl. Jedinou účinnou prevencí je očkování, nákaza se totiž přenáší vzduchem.

11.01.2016 | Jaká nepovinná očkování vám hradí pojišťovna?

Nepovinná očkování se provádějí na vaši žádost a jako taková si je musíte i sami hradit. A to jak cenu vakcíny, tak i cenu její aplikace. V současné době jsou pouze 3 výjimky, kdy je i nepovinné očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, resp. hrazena je vakcína v provedení nejméně ekonomicky náročném a její aplikace.

06.01.2016 | Očkování proti chřipce je letos možné i po Novém roce, vzkazují odborníci

Očkování proti chřipce je letos nezvykle možné i po vánočních a novoročních svátcích.